Hareketsiz Yaşam

Çok Hareket Sağlıklı Yaşam

Hareketsiz yaşamının gün içinde sabit durup, yeteri kadar vücut hareketi yapamamak çeşitli sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Karşılaşılan en önemli sorun bel ve boyun ağrıları.Diğer şikayetler ise varis, sırtta kamburluk, el ve kollarda sinir sıkışması olarak devam ediyor. Bu tür sorunların oluşmasını engellemek mümkün.
▶️Dik oturulmalı, sırt eğilmemeli. Bel bölgesine bir destek konarak dik oturma kolaylaştırılabilir.
▶️Ayakların altına bir basamak konursa daha uzun süre rahat ve dik oturma sağlanabilir. Bacaklar kalça hizasında olmalıdır. Daha aşağıda olursa vücudun öne doğru eğilmesine yol açmakta ve bu da oturma bozukluğu yaratmaktadır.
▶️Eğilmek gerektiğinde belden eğilmek, uzun süre sabit pozisyonda kalan beli zorlayacaktır. Bunun için kalkıp çömelir şeklinde eğilmek daha doğrudur.
▶️Kilo sorunları da ortaya çıkmakta. Bunu önlemek için atıştırmalıklara dikkat etmek ve bu tür yiyecekleri masadan uzak tutmak gerekli. Gün içinde dengeli beslenmek, çalışırken ara öğünleri atlamamak önemli.
Çay ve kahve tüketimini de sınırlandırmakta fayda var.
▶️Kollarda uyuşma, bacağa ve de kalçaya vuran ağrılar, boyun ve de bel fıtıklarının habercisi olabilir. Fizik tedavi ve Rehabilitasyon birimimizde yardımınıza hazırız.